Zabieg z fibryny bogatopłytkowej I-PRF - ortopedia

W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu. W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi zamknięte w trójwymiarowej strukturze fibryny są aktywowane w dłuższym czasie. Powoli uwalniane czynniki wzrostu dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzyskujemy dużo silniejsze efekty regenerujące.Rożnica między zabiegami dotyczy również ilości pozyskanych frakcji do zabiegu. Standardowo jednorazowo do zabiegu pozyskujemy 8 lub 16 ml osocza bogatopłytkowego, wykorzystując dwie lub cztery probówki PRP keymed in vivo™. Ilość jednorazowo pozyskanej płynnej fibryny bogatopłytkowej do zabiegu, to 2 ml.

Jakie są wskazania do zastosowania osocza i fibryny bogatopłykowej?
Wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
Kolano skoczka
Kolano biegacza
 Łokieć tenisisty, łokieć golfisty
Uszkodzenia stożka rotatorów
Zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa
Urazy i zmiany przeciążeniowe
Kontuzje mięśni
Złamania i braki zrostu po złamaniach
Trudnogojące się rany, owrzodzenia
Uszkodzenia chrząstki stawowej
Uszkodzenia łąkotek
 Kontuzje ścięgien, więzadeł, stawów
Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
Opóźniony zrost kostny
 Zapalenie powięzi podeszwowej

Kiedy stosujemy zabieg z osocza, kiedy z fibryny, kiedy zabieg łączony?

Bardzo istotny jest wywiad lekarski i rzetelna diagnostyka, dzięki której lekarz zakwalifikuje pacjenta do odpowiedniego zabiegu. Osocze bogatopłytkowe zastosujemy przy zabiegach wymagających dużej ilości materiału, np. do ostrzyknięcia ran, poparzeń, zmian wielomiejscowych .Fibrynę bogatopłytkową możemy zastosować punktowo w miejsca szczególnie wymagające intensywnej regeneracji tkanek, również w ubytki tkanek, np. ubytki mięśni, ścięgien. Przy rozległych urazach, trudno gojących się ranach i owrzodzeniach lekarze bardzo często decydują się na wykonanie zabiegów łączonych. Wówczas odpowiednio kwalifikują miejsca do osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej.

Jak działają czynniki wzrostu zawartew osoczu bogatopłytkowym, a jak działafibryna bogatopłytkowa w schorzeniachchirurgicznych i ortopedycznych?

CZYNNIKI WZROSTU OSOCZA uwalniane z płytek krwi przyspieszają zrosty kostnei gojenie tkanek miękkich, takich jak mięśnie i ścięgna. W warunkach operacyjnych wspomagają proces w leczenia stawów rzekomych kości. Biorą udział w leczeniu urazów sportowych, rekonstrukcjach więzadeł, w regeneracji zerwanego ścięgna Achillesa. Czynniki wzrostu wspierają leczenie wszystkich schorzeń, w których istnieje prawdopodobieństwo słabszego gojenia organizmu: w uszkodzeniach masywnych, wielomiejscowych, owrzodzeniach.

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA wraz z płytkami krwi, płytkopochodnymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenną strukturę. Ta struktura MATRIX stale i w długim okresie stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silniej i dłużej, niż osocze stymulują odnowę biologiczną tkanek miękkich i kostnych.

ROLA CZYNNIKÓW WZROSTU:
● pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu
● pobudzają procesy regeneracji tkanek
● wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych)
● aktywują mezenchymalne komórki macierzyste

Jakich efektów można sięspodziewać po zabieguortopedycznym/chirurgicznymz osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej?
przyspieszony procesgojenia się ran
szybki powrót do sprawnościruchowej i zdrowia
zmniejszenie oraz pozbycie siędolegliwości bólowych
przyspieszona regeneracjaścięgien, mięśni, więzadeł
poprawa komfortui jakości życiapacjenta
odbudowa tkankichrzęstnej i kostnej

Na czym polega ortopedyczny zabieg z osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg polega na wstrzyknięciu pozyskanego osocza bogatopłytkowego/fibryny bogatopłytkowej w zmienione chorobowo tkanki miękkie i stawy, np. mięśnie, więzadła, naderwane ścięgna.Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG, gdyż grubość leczonej tkanki często nie przekracza kilku mm. U pacjentów z łokciem golfisty, czy kolanem skoczka wystarczy wykonać badanie palpacyjne i podać osocze w miejscu najbardziej bolesnym.Leczenie obejmuje 1 do 3 zabiegów w odstępach 3-tygodniowych i należy do decyzji lekarza.
KAŻDY ZABIEG SKŁADA SIĘ Z 3 ETAPÓW:
ETAP I pobranie krwi. Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym/fibryną bogatopłytkową nie musi być na czczo. Krew pobierana jest od pacjenta w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym. Średnia ilość pobranej krwi: 16 - 32 ml (2-4 probówki).
ETAP II otrzymanie osocza bogatopłytkowego: krew pobrana za pomocą zestawu PRP keymed in vivo™ odwirowana jest następnie w wirówce laboratoryjnej. otrzymanie fibryny bogatopłytkowej: krew pobrana za pomocą zestawu I-PRF keymed in vivo™ odwirowana jest następnie w wirówce laboratoryjnej. W metodyce pozyskania fibryny bogatopłytkowej do iniekcji bardzo ważne jest przestrzeganie czasu od momentu pobrania krwi, poprzez odwirowanie do momentu podania płynnej fibryny bogatopłytkowej podczas zabiegu.
ETAP III Podanie pozyskanego osocza bogatopłytkowego/fibryny bogatopłytkowej. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa podawane są iniekcyjnie.

Czy zabiegjest bezpieczny?
Tak, zabieg jest bezpieczny. Osocze lub fibryna bogatopłytkowa pozyskane są krwi własnej pacjenta i w krótkim czasie podane pacjentowi. Dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych. Podczas zabiegu muszą być przestrzegane odpowiednie procedury, sam zabieg przeprowadzają wykwalifikowani lekarze. Czasami po zabiegu może pojawić się czasowa bolesność w miejscu wkłucia oraz drobne siniaki w miejscu nakłucia, które znikną po kilku dniach.

Jak powinien przygotować się pacjent do zabiegu? O czym powinien pamiętać pacjent po zabiegu?

NAWODNIENIE ORGANIZMU W DNIU ZABIEGU Pacjent powinien wypić w ciągu dnia min.1,5 l wody przed zabiegiem.
STOSOWANIE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH PRZED ZABIEGIEM Pacjent może wziąć przeciwbólowo przed zabiegiem 1-2 tabletki paracetamolu (1-2 x 500 mg). Pacjent nie powinien stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem i przez7 dni po zabiegu. Leczenie przeciwbólowe po zbiegu powinno być ustalone po konsultacji z lekarzem.
W DNIU ZABIEGU NIE NALEŻY KORZYSTAĆ:
● z sauny
● zajęć fitness
● nie stosować gorących kąpieli
● wstrzymać się od uprawiania aktywnych sportów lub zaniechać wszystkich ćwiczeń zgodnie z zaleceniem lekarza
● należy zadbać o higienę miejsca zabiegowego.

PO ZABIEGU:
Lekarz może zlecić unieruchomienie ostrzykniętej części ciała w ortezie lub stabilizatorze w celu stworzenia lepszych warunków leczenia.
W odpowiednim czasie lekarz może zalecić rehabilitację leczonego miejsca. Wówczas bardzo ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń oraz przestrzeganie zaleceń lekarza.
Zgodnie z zaleceniami konieczne może być wstrzymanie się od uprawiania aktywnych sportów lub zaniechanie wszystkich ćwiczeń do momentu wyleczenia uszkodzonego miejsca.

Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ